Chevrolet Miray to wizja przyszłości.
Miray oznacza w języku koreańskim przyszłość. Ten koncepcyjny roadster to efekt poszukiwania przez firmę nowych rozwiązań w zakresie „pół-elektrycznego” układu napędowego, który zapewnia zarówno maksymalne osiągi, jak i optymalne zużycie paliwa.
Miray stanowi przy tym hołd dla stuletniego, sportowego dziedzictwa Chevroleta. Miray to zrównoważone połączenie charakterystycznego stylu Chevroleta z futurystyczną stylistyką.
Klasyczne nadwozie
Miray to auto niewielkie i otwarte jak model Monza SS z 1963 r., o lekkiej i zdecydowanej linii nawiązującej do modelu Corvair Super Spyder z 1962 r.
Drzwi otwierane do góry jak w samochodzie wyścigowym
Wyrazista, aerodynamiczna sylwetka przypomina stylistykę nowoczesnych myśliwców. Otwierane do góry drzwi, charakterystyczne dla aut ścigających się w Le Mans, wznosząca się, ostra krawędzią boczna z subtelnym podświetleniem sprawiają, że Miray jest zachwycającym nawiązaniem do stuletniego dorobku Chevroleta i wyrazem futurystycznych koncepcji firmy.
Sportowe wnętrze
We wnętrzu znajdziemy jeszcze więcej przykładów inspiracji sportową historią Chevroleta. Szczotkowane aluminium, skóra, tkaniny i płynne linie nadają powierzchni dynamiczny wygląd.
Stylistyka kokpitu
Idealnie dostosowany do potrzeb kierowcy dzielony kokpit nawiązuje do słynnych sportowych samochodów Chevroleta. Dzięki temu nie tylko kierowca, ale i pasażer doświadcza niezapomnianych doznań z jazdy.
Wyświetlacz i konsola środkowa
Projektanci zastosowali wyjątkowe rozwiązanie w zakresie wyświetlania informacji – projekcję tylną na desce rozdzielczej.
Środkowy ekran dotykowy
Środkowy ekran dotykowy jest umieszczony na konsoli centralnej, która swoim kształtem przypomina „nos” lądującego myśliwca. Element ten ma tworzyć wrażenie, że powierzchnia zewnętrzna zlewa się z wnętrzem na linii wzmocnionej konsoli, która spaja również przód i tył samochodu.
Przycisk startu jak w myśliwcu
Centralnie usytuowany przycisk startu to kolejny element inspirowany rozwiązaniami z myśliwców. Po jego naciśnięciu umocowany na kolumnie kierownicy zestaw wskaźników podnosi się, a na białej powierzchni wyświetla się „interaktywna projekcja”.
Wizjonerska funkcjonalność
Futurystyczne wyposażenie Miraya obejmuje chowane kamery tylne (zastępujące tradycyjne lusterka boczne), które wysuwają się elektrycznie z szyb bocznych, a także kamerę skierowaną do przodu, która współpracuje z GPS-em – obraz w czasie rzeczywistym wzbogacony o informacje z systemu nawigacji znacznie ułatwi kierowcy poruszanie się po mieście.
Jednostka napędowa o dużej mocy i niskim zużyciu paliwa
„Koncepcja napędu doskonale wpisuje się w projekt całego samochodu. Zapewnia dużą moc, a zarazem jest przyjazna dla środowiska” – mówi Mike Arcamone, prezes i dyrektor zarządzający GM Korea.
Miray dysponuje czterocylindrowym silnikiem turbodoładowanym o pojemności 1,5 l oraz dwoma silnikami elektrycznymi, co gwarantuje fantastyczną kontrolę momentu obrotowego.
„Pół-elektryczny” układ napędowy
W Chevrolecie Miray zastosowano koncepcję „pół-elektrycznego” układu napędowego. Układ zapewnia maksymalne osiągi przy minimalnym zużyciu paliwa.
Osiągi
Koncepcyjny Miray jest napędzany przez dwa umieszczone z przodu silniki elektryczne (każdy o mocy 15 kilowatów), które pozwalają na szybkie przyspieszenie i zerowy poziom emisji podczas jazdy w mieście. Silniki zasila litowo jonowy akumulator (1,6 kWh), w którym gromadzona jest energia odzyskiwana podczas hamowania.
„Wiele elementów układu napędowego Miraya jest logicznym rozwinięciem obecnie stosowanych technologii GM” – powiedział Uwe Grebe, dyrektor wykonawczy GM Powertrain Advanced Engineering.